نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: IIS یا Apache

 1. #1
  تاریخ عضویت
  Nov 2007
  محل سکونت
  Earth
  نوشته ها
  84
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 44 در 27 پست

  پیش فرض IIS یا Apache  اززمان ارایه سیستم$عامل شبکه$ای ویندوز 0.4NT، وب سرورIIS یکی از اجزایسیستم$عامل$های سرور مایکروسافت بوده که نصب یا عدم نصب آن از طرف کاربربه صورت دلخواه و به راحتی در هر زمانی قابل انجام بوده است. به عنوانمثال ویندوز 0.4 NT همراه 4IIS ، ویندوز 2000 همراه 5 IIS و ویندوز XP بههمراه 1.5 IIS به بازار ارایه شدند. تا قبل از ویندوز 2003، کلیهویرایش$ها و نسخه$های مختلف IIS بسیار مشابه هم بودند و می$شد آن$ها راجزء یک خانواده به حساب آورد، اما پس از آن و با به میان آمدن ویندوز2003، که نسخه ششم IIS را به همراه خود داشت، قضیه کاملاً متفاوت شد. دراین نسخه که می$توان آن را یک بازنویسی کامل از وب سرور قدیمی دانست،بسیاری از مدل$های اجرای کد، تسهیلات مربوط به مدیریت و سرعت و کارایی آن،دچار تغییرات و بهبودهای قابل ملاحظه$ای شده$است. از طرف دیگرآپاچی باسابقه$ای بیشتر که براساس کدینگ http کار می$کرد، همواره به عنوان سمبل وبسرورهای دنیای یونیکس مطرح بود. نسخه1.3 x آپاچی که تا سال 2002 مورداستفاده قرار می$گرفت، با استفاده از ترفندهای تکنیکی خاصی برروی سایرسیستم$عامل$ها و حتی ویندوز هم قابل نصب و اجرا بود. اما با پیدایش آپاچینسخه 2، همین معادلات هم دچار تحولی بزرگ گردید. این نسخه که دارای محیطیکاملاً تغییر یافته بوده و توابع درون آن با ظرافت هر چه تمام$تر استقلالخود را از سیستم$عامل تثبیت کرده بودند، توانست بر روی کلیهسیستم$عامل$های ویندوز، یونیکس، لینوکس، مکOSX و حتی سیستم$عامل$های دیگریچونVMS و Be OS نصب و اجرا شود.
  مقایسه
  در مقام مقایسه IIS و آپاچی می$توان گفت کههر کدام دارای مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر هستند. IIS فقط برای اجرا درویندوز ساخته شده $است به$خصوص نسخه ششم آن فقط در ویندوز 2003 قابل$اجرامی$باشد. اگر چه بسیاری از کارشناسان، این مسئله را نوعی نقطه$ضعف درساختار IIS می$دانند، برخی دیگر هماهنگی بسیار دقیق میان آن و ویندوز 2003و سرویس$های دیگر سیستم$عامل را که باعث آسان$تر بودن مدیریت IIS شده است،از نقاط برتری آن به حساب می$آورند. به$خصوص در نسخه ششم جدا شدن ماژولمخصوص دریافت درخواست$ها(Request) از ماژول ویژه پردازش آن$ها، سهمبه$سزایی در افزایش کارایی آن داشته است. در این روش ماژول Listener کهدر کرنل مستقر شده است (Http.sys)، درخواست$های ارسالی از طرف کلاینت$هارا دریافت$$$کرده و آن$ها را به ترتیب در داخل یک یا چند صف درخواست قرارمی$دهد. سپس IIS به این درخواست$ها با اختصاص حداقل یک پروسه کاری (Worker Process) به هر درخواست، پاسخ می$دهد. این ویژگی باعث می$شود حتی زمانی کهIIS به شدت مشغول پاسخ$دهی به درخواست$های قبلی است، ماژول جداگانه$ای کهدر کرنل مستقر است، بتوانند درخواست$های جدید را دریافت کرده و حداقلآن$ها را در انتظار پاسخ قرار دهند. همچنین با این وضعیت، سیستم$عاملمی$تواند کنترل بهتری را در اختصاص پروسه$های لازم به IIS جهت پردازشدرخواست$ها انجام دهد. در آپاچی هم جریان تا حدودی مشابه همین روال است. در این جا تعدادی ماژول با قابلیت انجام چند پردازش در واحد زمان (Multi Processing module) وظیفه دریافت و پاسخ به درخواست$ها را برعهده دارند. این ماژول$ها که با استفاده از تکنولوژی APR یا Apache Portable Runtime برروی بسیاری از سیستم$عامل$هایی که از کدهای کامپایل شده زبان C پشتیبانی می$کنند، قابل اجرا هستند، با استفاده از امکانات وقابلیت$هایMultithreading همان سیستم$عامل میزبان به سرعت و به صورتهمزمان درخواست$های رسیده از طرف کلاینت$ها را دریافت و پردازش می$کنند.
  امنیت
  یکی از مزایای، IIS ارتباط تنگاتنگ موجودبین آن و سیستم$عامل است. این عامل سبب می$شود تا IIS با توجه به این$کهسیستم$عامل بسیاری از موارد امنیتی را قبل از رسیدن درخواست به وب سرورمورد بررسی قرار می$دهد و هویت کاربران متصل را ارزیابی (Authentication) می$کند، با اطمینان بیشتری به کار خود ادامه دهد. ضمن این$که مدیر سیستمهم به دلیل اشتراک روشی که در تأمین امنیت بین سیستم$عامل و وب سرور وجوددارد، مجبور به دوباره کاری نمی$شود. به عنوان مثال اگر شما دراکتیودایرکتوری ویندوز 2003 دسترسی به یک یا چند فایل خاص را برای یک گروهاز کاربران مجاز و برای گروهی دیگر غیرمجاز تعریف کرده باشید، این کاربراناز هر روشی که بخواهند به آن فایل$ها دسترسی پیدا کنند (حتی از طریق وبسرور) باید تابع قواعد تنظیم شده در اکتیودایرکتوری باشند و این قوانین درIIS نیز حکمفرما است.
  در مورد آپاچی نسخه دوم، مسئله به این سادگی وروانی نیست و قاعدتاً مدیریت امنیت در مورد آن پیچیده$تر و وقت$گیرتر ازIIS است. البته اکنون ماژول$ها و آداپتورهای جدیدی در آپاچی تعبیه شده کهامکان ارتباط بین آن و اکتیودایرکتوری ویندوز یا Password یونیکس رابه$وجود می$آورد، اما باز هم می$توان گفت که اصولاً با وجود این ارتباط همدر آپاچی، سیستم$عامل و وب سرور هر کدام ساز خود را می$زنند و آپاچی چنداناز قواعد امنیتی تعریف شده در سیستم$عامل تبعیت نمی$کند. البته بسیاری ازطرفداران آپاچی این مسئله را نوعی نقطه قوت آپاچی دانسته و با ذکر ایننکته که اولاً هر درخواست از طرف خارج باید از دو سد محکم سیستم$عامل و وبسرور عبور کند و ثانیاً حفره$های امنیتی در سیستم$عامل$های یونیکس و آپاچیبسیار کمتر از ویندوز و IIS است، استفاده از آپاچی را از لحاظ امنیتیدارای ریسک کمتری نسبت به IIS می$دانند.
  از لحاظ پروتکل$های امنیتی،هر دو وب سرور کلیه پروتکل$ها از جمله SSL ،IPsec و مکانیسم$های هویت$سنجیBasic Digest LDAP را پشتیبانی می$کنند.
  کارایی
  مقایسه کارایی آپاچی و IIS همواره ازمشکل$ترین بحث$های تکنیکی دنیای وب سرورها بوده است؛ چرا که این نوعمقایسه مستلزم به$وجود آوردن شرایط یکسان آزمایش به صورت منصفانه$ برای دوطرف رقابت است که دست یافتن به این شرایط، کاری آسان و صددرصد قابل انجامنمی$باشد. شاید به تصور خیلی$ها می$توان زمان دریافت، پردازش و پاسخ هر دووب سرور به یک صفحه CGI یا JSP (که مورد پشتیبانی هر است) را برروی یکسرور با مشخصات سخت$افزاری یکسان به معرض آزمون گذاشت، اما این هم بهنمی$تواند تنهایی پاسخگوی معمای کارایی باشد. چرا که اولاً شاید هر دو وبسرور ادعای بهترین کارایی خود در تکنولوژی مشترکی مثل JSP را نداشتهباشند. مثلاً شاید مایکروسافت ASP.NET را که فعلا در آپاچی پشتیبانینمی$شود، بهترین عرصه برای نمودار$شدن کارایی IIS بداند. ثانیاًٌ نبایدفراموش کرد که آپاچی، یک وب سرور چند سکویی می$باشد و این باعث می$شود تاصورت مسئله کمی پیچیده$تر شود و کسانی که می$خواهند به داوری مسابقهکارایی این دو وب سرور بنشینند را با سؤالی جدیدتر روبرو کند و آن هم ایناست که IIS ویندوز را با آپاچی کدام سیستم$عامل مقایسه کنیم ؟ آیا اصولاًآپاچی ادعایی بر ارایه بهترین کیفیت و کارایی خود برروی سیستم$عامل مشترکویندوز را دارد یا این$که کماکان به سرعت خود برروی سیستم$عامل$های یونیکسو لینوکس می$بالد؟
  در IIS 6 وجود مدل$های متعدد پردازشی که ویژه کار درمحیط$های چند پردازنده$ای در نظر گرفته شده$اند، سرعت اجرای برنامه$هایASP و یا ISAPI را تا حد بسیار مطلوبی بالا برده$اند. همچنین درایورHTTP.sys در این نسخه قادر است به صورت مستقیم به اطلاعات موجود در cache (چه هارددیسک و چه حافظه اصلی) دسترسی پیدا کند بدون آن$که نیازمند وجودواسطه$ای مثل پروسه$های کاری برای انجام این کار باشد. IIS همچنین قادراست صفحاتی را که توسط عناصر دینامیک وب به صورت RunTime ساخته می$شوندرا در cache ذخیره کند تا در صورتی که کلاینت$ بعدی هم بخواهد همین صفحهرا تولید کند، به جای ساختن دوباره آن، از محل cache اطلاعات را بدونپردازش خاصی به سمت کلاینت مذکور بفرستد.
  در آپاچی نیز اوضاع به همینگونه است. ماژول$های modperl وmodphp با استفاده از همان مکانیسم cache سرعت تولید صفحات دینامیک را همانند صفحات استاتیک به حداکثر خودمی$رسانند. همچنین دقیقاً مشابه $$$$$های ASP و ISAPI در IIS، در این جاهم ماژول$های Perl و PHP مستقیماً درخواست$های کلاینت$ها را مورد بررسیقرار داده و پاسخ لازم را ارسال می$کنند و بدین وسیله از ارجاع درخواست$هابه محیط خارج آپاچی و کند شدن روند پاسخ جلوگیری می$کنند.
  مدیریت
  در مورد مدیریت وب سرور، اختلافاتی بین دووب سرور مذکور وجود دارد. آپاچی در نسخه$های اولیه خود، وب سروری کاملاTextBased به نظر می$$رسید که صرفاً با دستکاری مستقیم در فایل$هایپیکربندی، تنظیم وب سرور و یا با استفاده از دستورات خط فرمان مدیریت آنامکان$پذیر بود. اما اکنون بسیاری از واسط کاربرهای گرافیکی مثل Comanche قادرند یک محیط گرافیکی کاربرپسند و در واقع یک لایه بیرونی برای کار باآپاچی فراهم کنند. در این زمینه لیستی از واسط کاربرهای گرافیکی تهیه شدهدر سایت آپاچی به نشانی[برای مشاهده لینک ها عضو سایت شوید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک کنید] موجود و قابل داونلود است. البته بسیاری از کاربران وجود مدیریت و تنظیماتText Based را برای آپاچی یک مزیت عنوان می$کنند. به عقیده این افراد، بااین نوع پیکربندی آپاچی می$توان به سادگی و صرفاً با کپی کردن چند فایل ازکامپیوتری به کامپیوتر دیگر همه تنظیمات یک سرور آپاچی را به سرور دیگرمنتقل و از صرف وقت برای تنظیم دستی آن خلا$ص شد. این مسئله برای وب سروریمثل IIS که تنظیمات خود را در [برای مشاهده لینک ها عضو سایت شوید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک کنید] فایل$های باینری نگهداری می$کند، قابلانجام نیست. البته در IIS 6 تنظیمات وب سرور در قالب فایل$های XML قابلدسترسی است. و بدین$وسیله و با روش Import و Export می$توان تنظیمات یکوب$$سرور را به دیگری منتقل کرد. همچنین اینکه علاوه بر این کار، IIS 6 امکان مدیریت راه$دور را از طریق دستورات خط فرمان و اجرای آن با پروتکلTelnet را مشابه آپاچی به کاربران خود داده است. در ضمن هر دو وب سرور،امکان مدیریت از طریق وب را به کاربران داده$اند. IIS از طریق Web Based Administration و آپاچی با استفاده از ابزاری به نام Webmin این تسهیلاترا مهیا کرده$اند.
  قابلیت اطمینان
  IIS 6
  با جدا کردن حافظه و محلاجرای برنامه$های وب از یکدیگر، باعث شده است در صورت بروز یک مشکل در هریک از برنامه$های در حال اجرا، این مشکل به سایر برنامه$ها و پردازش$هایدر حال اجرا سرایت نکند. در آپاچی نسخه دوم این عمل تا حدودی قابل انجاماست. بدین$معنی که اصولاً آپاچی با مکانیسم$های تشخیص و ترمیم خطا، ازسرایت مشکل به قسمت$ها و پردازش$های دیگر جلوگیری می$کند، اما به طور کلینمی$تواند همانند IIS عمل جداسازی برنامه$ها از یکدیگر را انجام دهد و دربرخی موارد، بروز یک مشکل در یکی از پردازش$ها، مدیر وب را ناچار بهراه$اندازی مجدد (Restart) وب سرور می$کند.
  نکته دوم در این مقایسههم به نفع IIS تمام می$شود. بدین صورت که در نسخه ششم آن امکان پیکربندیمجدد سیستم حتی در زمان اجرای پردازش$ها و بدون$نیاز به راه$اندازی مجددوب$سرور امکان$پذیر است. این امکان که به آن Live Configuration گفتهمی$شود، سبب می$شود مدیر سیستم بتواند بدون آن$که وب سرور و در نتیجهبسیاری از پردازش$های در حال اجرا و درخواست$های در حال پاسخگیری را متوقفکند، تنظیمات IIS را تغییر دهد و وب$ سرور را Refresh کند. در صورتی که درآپاچی نسخه دوم، این عمل بدون بوت کردن مجدد وب سرور میسر نیست.
  Apache 2.1 Alpha
  در نسخه 1/2 آپاچی که نسخهابتدایی آلفای آن اکنون قابل دریافت و نصب است، وعده$های بسیاری برایافزایش کارایی یا پوشاندن نقاط ضعف نسخه$های قبلی داده شده$است. بسیاری ازماژول$های مربوط به chaching Authn/Authz مورد بازبینی قرار گرفته و نسبتبه نسخه$های سابقشان از کارایی بهتری برخوردارند. پروتکل http در ایننسخه قادر است فایل$ها یا درخواست$های با بیش از دو گیگابایت را دریافت وپردازش کند. مکانیسم smart Filtering در آپاچی 1/2 از یک شیوه جدید$$$$$گذاری پویا برخوردار است که باعث می$شود تا هر $$$$$ براساس نوعدرخواست یا پاسخی که قرار است کنترل شود، فعال یا غیرفعال عمل کند. همچنیندر این نسخه ماژول جدیدی برای ثبت کردن خطاهایی که در ارتباط با کلاینت$هارخ می$دهد، تعبیه شده است. مدیریت حافظه stack برای پردازش$های در حالاجرا تغییریافته و اکنون آپاچی قادر است براساس سکویی که برروی آن در حالاجرا است، میزان این حافظه را افزایش دهد. از لحاظ امنیتی به غیر ازتغییرات ایجاد شده در ماژول$های مربوط به هویت$سنجی که بیشتر باعث افزایشسرعت فرآیندهای مربوط به آن$ها شده است، ماژول modssl نیز اکنون باپشتیبانی از RFC7182، قادر$است به جای برقراری ارتباط به روش متنی (chear text)، از روش کدگذاری TLS برای این کار استفاده کند.


 2. 3 کاربر از پست مفید Travis سپاس کرده اند .

  abolfazl201358 (04-30-2011), kamixray (04-01-2010), mr.bahram (02-17-2008)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. برطرف کردن مشکلEasyPHP : Apache cannot be runned : another Web server use the Web port
  توسط mr.bahram در انجمن آموزش و یادگیری های ویبولتین ( بخش عمومی )
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 01-04-2013, 11:41

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •